Odsouzený liberecký tajemník

Odsouzený liberecký tajemník
01.09.2017

Dnes již bývalý tajemník Jindřich Fadrhonc musel odstoupit ze své funkce. Byl totiž odsouzen ze závažných trestných činů, když ohýbal veřejné zakázky ve prospěch podnikatelů. Primátor Tibor Batthyány ho ale přesto zaměstnal jako NE-úředníka.

Bývalý liberecký tajemník byl na podzim tohoto roku pravomocně odsouzen podmíněným trestem na 21 měsíců za trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel hospodářského styku. Těchto činů se Fadrhonc dopustil, když byl tajemníkem v Českém Krumlově a spolu s ním byla odsouzena i skupina podnikatelů.

Podvádění při veřejných zakázkách

Tajemník Fadrhonc spolu se svými spolupachateli účelově dělili několika milionovou zakázku na IT služby na devět menších, z nichž každá měla cenu pod dva miliony korun. Tak dosáhli toho, že nemuselo být vypsáno klasické výběrové řízení a zakázku mohl získat předem vybraný uchazeč.

Pro tento nezákonný způsob  nakládání s veřejnými zakázkami se vžil termín „salámová metoda“. Při svém jednání dokonce podváděli a sepisovali fiktivní doklady. Rozhodl tak soud v Českých Budějovicích. Na podzim tohoto roku potvrdil rozsudek i Vrchní soud v Praze a ten se tak stal pravomocným.

Jindřich Fadrhonc působil na krumlovské radnici od roku 2007 do roku 2011, kdy se stal tajemníkem v Liberci (předtím pracoval i jako tajemník v Chrastavě). V roce 2009 se měl spolu s magistrátním právníkem a vedoucím IT odboru v Českém Krumlově dopustit nezákonné machinace při zadávání veřejné zakázky. Za to jej v roce 2013 obvinila policie z dvou trestných činů. Nyní soud rozhédl o jejich vině. Fadrhonc a ostatní si ale vzali lhůtu, kdy si rozmyslí, zda se odvolají.

Jindřich Fadrhonc a jeho kolegové měli účelově dělit několika milionovou zakázku na IT služby na devět menších, z nichž každá měla cenu pod dva miliony korun. Tak dosáhli toho, že nemuselo být vypsáno klasické výběrové řízení. Podle soudu nese hlavní vinu Fadrhonc, který podepsal sedm z devíti smluv. O svém jednání ani neinformovali radu města.

Dnes jsou tito muži odsouzeni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a pletichy při veřejné soutěži. Soudní znalec odhadl škodu na minimálně půl milionu korun. Dalších 97 tisíc pak město Český Krumlov muselo platit jako pokutu od Antimonopolního úřadu.

Politikům odsouzení nejvyššího úředníka nevadí

Fadrhonc byl policií obviněn již v roce 2013. Tehdejší opozičně smluvní koalici Starostů pro Liberecký kraj, ČSSD a ODS to nikterak nevadilo. Nevadilo to ani Tiboru Batthyánymu, který se v roce 2014 stal za ANO primátorem.

Batthyány se Fadrhonce zastával i v březnu tohoto roku, kdy byl odsouzen poprvé, ale nepravomocně. Dokonce tehdy prohlašoval na zastupitelstvu, že je třeba ctít presumpci neviny, ale že pokud bude Jindřich Fadrhonc odsouzen pravomocně, tak se s ním magistrát „bude muset rozloučit“.

Stejně tak vidí situaci i Petr Leyer, právník z Transparency International: „Pro výkon úřednické funkce zná zákon podmínku bezúhonnosti, ta v tomto případě jasně padá, jelikož se stal úmyslný trestný čin související s výkonem funkce.“, uvedl pro náš web Leyer.

 

Vina a nevina

Po svém pravomocném odsouzení Jindřich Fadrhonc také potichu rezignoval ze své funkce. Informoval o tom jen náš web. Ale jak se ukázalo, primátor Batthyány lhal a dokonce pro Fadrhonce připravil teplé místečko, aby z radnice nemusel odejít.

Kancelář primátora na dotaz, zda s Fadrhoncem počítá i do budoucna po jeho pravomocném odsouzení za podvádění při veřejných zakázkách, uvedla, že “podle zákona má zaměstnavatel povinnost nabídnout zaměstnanci jinou funkci“ a že mu byla zřízena zhruba týden po jeho rezignaci NE-úřednická funkce „manažera systémového řízení kvality“. A to bez výběrového řízení.

Podle Petra Leyera z Transparency International je ale takový postup rozporuplný: „Pokud vedení radnice ctí presumpci neviny, a to i u odsouzení tajemníka prvoinstančním soudem, mělo by po jeho pravomocném odsouzení za tak vážné činy - a tedy po prokázání viny - naopak cílit na to, aby se takového člověka zbavili“, dodal Petr Leyer.

 

Na další dotaz pro kancelář primátora odpověděl její vedoucí, úředník a bývalý vedoucí rozpuštěné liberecké buňky ANO Petr Neuhäuser, který sám svou funkci získal na základě politických dohod: „Postupujeme v souladu se Zákonem o obcích č. 128/2000 Sb.“ A to po více než týdenním ujišťování, že jednou odpoví.

Jindřich Fadrhonc byl šest let nejvyšším úředníkem libereckého magistrátu. Tajemníkem se stal za tiché koalice Starostů pro Liberecký kraj, ČSSD a ODS v roce 2011 a zůstal jím i po roce 2014, kdy se na radnici vystřídala městská vláda a zasedla zde koalice Změny pro Liberec a ANO.

Dokumenty

Odpověď Magistrátu města Liberce ve věci případu Jindřicha Fadrhonce

Odpověď soudu v Českých Budějovicích ve věci případu Jindřicha Fadrhonce

Rychlý kontakt